Zavolejte mi kliknutím zdarma phone-solid.svg

Kompaktní anténní čtyřče z dostupných prvků

Občas přijde dotaz na anténu pro dálkový příjem nebo do míst s opravdu špatným signálem pozemního DVB-T2 vysílání (a co jich i ve 21.století ještě je). Rozhodl jsem se proto popsat řešení, které sám požívám, je odzkoušené a vykazuje velmi dobré parametry.

Důležité je, že veškeré komponenty jsou komerčně vyráběné a tudíž při dodržení základních parametrů je zaručena vynikající reprodukovatelnost. Jinak řečeno, pokud to fungovalo u mě, musí to fungovat každému. Všechny součásti jsou výrobky renomovaných firem z oboru anténní techniky.

Charakteristika anténní soustavy

Cílem bylo vytvořit anténní soustavu (čtyřče) Pro pásmo UHF (pro kanály 21 až 48) z běžně dostupných součástí s přijatelnými rozměry, slušnými technickými parametry (ziskem), mechanickou pevností  a odolností proti povětrnostním vlivům.

Samozřejmě, vždy je možno vytvořit něco jiného, většího, s jinými (lepšími) parametry, například s použitím jiného typu antén. Těch existuje celá řada, ale jedním z limitujících parametrů (mimo ceny) jsou rozměry. Musíme si uvěomit, že taková anténní soustava vyžaduje, aby byla CELÁ umístěna v homogenním elektromagnetickém poli (bez vlivů okolní zastavby, komínů, dalších anténních prvků a podobně). To se v praxi v mnoha případech nemusí podařit a paj je celá snaha znehodnocena.

Anténní soustava umístěná v nehomogenním elektromagnetickém poli se ve výsledku může chovat hůře, než jedna samostatná anténa !

 

Popis konstrukce

Anténní čtyřče je sestaveno ze 4 kusů širokopásmových antén Emme Esse 45UC. Výrobce udává u této antény zisk okolo 13 dB, u čtyřčete se dá očekávat  celkový zisk cca 18 dB. Hodnocení antény je možno najít ZDE.

Rozteč antén je 675 mm jak horizontálně, tak vertikálně, antény jsou do slučovače propojeny 4 stejně dlouhými koaxiálními kabely o délce 1680 mm. Koaxiální kabely jsou zakončeny F konektorem.

Koaxiální kabely od jednotlivých antén jsou přivedeny do slučovače Emme Esse a z něho dále do nízkošumového anténního předzesilovače FTE M2020.

Všechny součásti sestavy jsem umístil na konstrukci z nerezových profilů (řešení vyšlo levněji než ocelá konstrukce s následným žárovým zinkováním).

čtyřče1

čtyřče sluč+zes

Anténní slučovač a nízkošumový předzesilovač

Pro sloučení signálů z jednotlivých antén je použit slučovač Emme Esse 83199CE, který umožňuje sloučit signál ze 4 antén s útlumem menším než 0,2 dB.

Slučovač je ve venkovním provedení s montáží na stožár.

Signál ze slučovače je dále veden do nízkošumového anténního předzesilovače FTE M2020.

Zesilovač je stejně jako slučovač ve venkovním provedení s montáží na stožár. Má tři stupně zesílení (23-28-36 dB), můžeme tedy alespoň nahrubo zvolit takovou úroveň, které je v konkrétním případě potřebná a vyznačuje se nízkým šumovým číslem (dle výrobce 0,8 dB).

Zesilovač je dále vybaven filtrem 5G i LTE (opravdu funguje), maximální výstupní úroveň signálu je 110 dBuV.

Napájení anténního předzesilovače je řešeno po koaxiálním kabelu.

Slučovač i anténní předzesilovač jsou umístěny společně s anténami na nosné konstrukci zhotovené z nerezového čtvercového profilu 30x30 mm. Všechny komponenty tak tvoří kompaktní celek.

K použitým prvkům

Antény Emme Esse 45 UC je možno zakoupit u na tipa.eu za nějakých 400.- Kč., slučovač Emme Esse 83199CE také u tipa.eu za 300.- Kč, předzesilovač FTE M2020 u omko.cz za cca 600.- Kč, nosnou konstrukci lze upevnit ke stožáru nebo výložnému ráhnu pomocí spojky na stožár od atoselektro.cz za cca 300.- Kč. Náklady tak vyjdou na cca 2.500.- Kč (bez nosné konstrukce).

Co s nosné konstrukce týče, nechávám si ji vyrobit u místního kovovýrobce, který pracuje s nerezem. Původní myšlenka byla nechat vyrobit konstrukci z oceli a následně žárově zinkovat. Vzhledem k tomu, že žárové zinkování u nás široko daleko není a náklady by zbytečně stouply, nechal jsem nosnou konstrukci vyrobit z nerezových svařovaných profilů. Výsledek je mechanicky perfektní, dokonce vzhledný, leč cena vyšší. V mém případě vyšla konstrukce na nějakých 1.500.- Kč.

Suma sumárum, celá sestava včetně konstrukce a prvků k uchycení na stožár mě vyšla na nějakých 4.300.- Kč. Kdo má možnost si vyrobit nosnou konstrukci (samozřejmě tak, aby vyhověla mechnicky i odolností proti povětrnostním vlivům), může něco málo ušetřit.

Závěrem

Popisovanou anténní soustavu používám tam, kde je třeba přijímat slabší signály na více kanálech z jednoho směru. V našem Královéhradeckém kraji jde typicky o příjem polských programů na kanálech 22, 24, 30, 37 a 47 z vysílače Sněžné Jámy. Vhodná je i tam ,kde je vlivem odrazů a dalších nepříznivých vlivů nekvalitní příjem českých celoplošných multiplexů na kanálech 26 a 28.

Ještě malá poznámka závěrem. Označil jsem jsem tuto anténní sestavu jako ještě ekonomicky únosnou, přesto se náklady šplhají k pěti tisícům, což fakt není až tak málo. Po technické stránce vzato, pokud se někomu nepodaří dosáhnout s touto kombinací uspokojivého výsledku, jsou další pokusy již vyloženě vyhozené peníze, protože mnoho prostoru pro další modifikace již nezbývá. Dají se samozřejmě použít jiné typy antén (ale za jiné peníze), ale skokového zvětšení zisku za srovnatelné již nedosáhneme, fyzika je neúprosná. Každé zdvojnásobení anténí soustavy přináší cca 3dB (teoreticky, v praxi o něco méně díky různým nedokonalostem) , to znamená solo anténa->dvojče=+3dB, dvojče->čtyřče=+3dB, čtyřče na 4x4 čtyřčata=+6dB atd. Cestou je například hledat jiné místo k umístění antén (i pár metrů může hrát podstatnou roli), ale to už je jiná kapitola.

Přesto ... Pokud by někdo chtěl mermocí zkusit maximum, pak prozradím, že anténní čtyřče se dá sestavit i ze 4 čtyřčat ...

Jak takové  "zvěrstvo" vypadá v praxi (sice v radioamatérském pásmu) si můžete prohlédnout ZDE. Byl to můj mladický radioamatérský sen.

Pokud máte k tématu jakékoli dotazy, neváhejte mě kdykoli kontaktovat na telefonu 605 240 909, emailem, na chatu, do komentářů  ...

Přidat komentář

Přehled komentářů

  • antenne štvorča pre vertikalnu montaž

    25. 4. 2023 19:15:22 | stano

    Mohli by ste tiež urobiť antene štvorča pre vertikalnu antenu

    Odpovědět | Zobrazit odpovědi

    • Re: antenne štvorča pre vertikalnu montaž

      25. 4. 2023 20:21:52 | Pavel Wünsch

      Dobrý den,

      z obrazku to není patrné, ale antény Emme Esse 45UC se dají montovat i s vertikální polarizací, takže není co vymýšlet, stačí je přišroubovat na nosnou konstrukci v vertikálně a máte čtyřče pro vertikální polarizaci.

      Pavel Wünsch

      Odpovědět

    • Re: antenne štvorča pre vertikalnu montaž

      19. 7. 2023 19:21:23 | Petr

      Zdravím Vás testovali jsme na vertikální polarizaci a výsledek byl horší, než na jednu anténu Kathrein AOS 32.Prvděpodobně se čtveřice osvědčila jen u horizontálního příjmu.Ve vertikálu bylo u nás zklamání.Na Kathrein AOS32 signál byl a na čtveřici bohužel žádný, ani náznak.

      Odpovědět

  • Poptávka po anténním systému 21-48KIT Emme esse

    1. 5. 2023 10:49:17 | Petr

    Dobrý den p.Wünsch,můžu poprosit dal by jste mi vědět ,až se ten KIT objeví někde v prodeji.Děkuji s pozdravem Petr K.

    Odpovědět

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting