Až se zima zeptá ...
Mám rád tahle lidová moudra, ještě lepší je snad ono budovatelské "Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek".
Ale teď vážně, blíží se období, kdy počasí může nadělat docela dost problémů a jejich náprava v zimě nemusí být úplně jednoduchá a hlavně rychlá.
V neposlední řadě také musíme mít na mysli, že televize není jen zdroj zábavy, ale především nejrychlejší zdroj informací pro široké skupiny obyvatelstva, což je v dnešní obzvláště těžké době velmi důležité. Nechci šířit jakékoli neopodstatněné obavy, ale pouze připomínám, že v případě ohrožení státu, mimořádných událostech a podobně je dostupnost veřejnoprávního vysílání rozhlasu a televize nanejvýše důležitá. Katastrofální záplavy před cca měsícem jsou toho jasným důkazem.
Rekonstrukce nebo oprava antén v zimě ?
Každý si asi dovede živě představit, jak se v zimě leze na střechu, když je namrzlá a zasněžená.
Zrovna tak v případě novostavby je určitě lepší montovat nový anténní systém v době, kdy je počasí přívětivé.
Mám zimu rád, ale klouzat po namrzlé střeše opravdu nepatří mezi nejoblíbenější činnosti žádného anténního technika.
Nebo se na to vykašlat a "ono nějak dopadne"?
Také řešení, které ovšem může skončit podobně jako na obrázku vlevo.
Nejlépe si všem místo sněhuláka představit manželku, která nemůže sledovat poslední díl Ulice, případně jiné hodnotné dílo.
Hrozná představa !
Problémy se nevyhýbají ani společným anténám
Že se majitelům bytů v bytovém domě i malé bytovce vyplatí věnovat pozornost stavu STA (společné televizní anténě) dokumentuje obrázek vpravo.
Takto dopadl stožár společné televizní antény na malé bytovce, kde vlivem zanedbané údržby došlo k "odehnití" patky konstrukce a při větším větru se konstrukce vytrhla z betonového bloku a spadla na střechu. Kromě nefunkčního příjmu televizních programů se následně musela řešit i oprava izolace ploché střechy.
A co satelitní příjem ?
Stává se vám, že satelitní příjem i během májového deštíku kostičkuje a vypadává? Neklamný signál k tomu nechat si po letech znovu nasměrovat parabolu. K čemu může zanedbání této "maličkosti v zimě vést, je popsáno v příspěvku Totální výpadek satelitních programů.
Další podrobnosti lze nalézt v příspěvku Nepodceňujte optimální nastavení satelitní antény.
.
Častá bolest starých instalací
Častým zdrojem poruch satelitního i pozemního vysílání bývá použití nesprávného koaxiálního kabelu, respektive použití koaxiálu pro vnitřní rozvody venku, kde je vystaven povětrnostním vlivům.
Většinou se jedná o koaxiální kabely bílé barvy, kde izolace není odolná ultrafialovému záření. Po nějaké době, zpravidla se jedná o několik měsíců či roků, dojde vlivem střídání teplot a ultrafialového záření k tomu, že izolace kabelu (původně pružná) se změní v tvrdou hmotu a při pokusu o ohyb kabelu tento praskne jako suchá větev.
Do kabelu se tak může dostat voda, která jej znehodnotí zcela.
Co s tím ?
Zatím není nic ztraceno. Zbývá ještě několik týdnů či měsíc, kdy je možno údržbě antén věnovat chvíli času.
Jak jsem uvedl na začátku příspěvku, zbývá ještě trocha času, kdy je možno provést údržbu anténního systému, případně bez větších problémů instalovat nový. Každý majitel domu má přehled, v jakém stavu jsou veškeré komponenty na střeše. Utěšovat se tím, že je to tam přece už třicet let a stále to hraje a nic se nestalo, se nemusí občas vyplatit.
Pokud seznáte, že je třeba s anténami něco udělat, vyměnit, dosměrovat, vyměnit kabely, namontovat nové a podobně, pak je opravdu nejvyšší čas.
Jsem k dispozici na telefonu, emailu, chatu, jak je komu libo.