Co to ono pověstné a v mnoha reklamách propagované "červené tlačítko" vlastně je.
Hybridní televize HbbTV je kombinací televizního vysílání a služeb širokopásmového internetu. Proto má název HbbTV - Hybrid broadcast (hybridní vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV.
Část dat se získává z klasického televizního vysílání a další část z internetu. Televizor oba kanály spojí a vhodně doplní.
Platforma HbbTV sjednocuje výrobce TV přijímačů na straně jedné a vysílatele televizního obsahu na straně druhé s cílem, aby interaktivní služby byly v televizorech různých značek jednotné a divák nemusel při nákupu televizoru zjišťovat, zda bude služba fungovat.
Jedná se tedy o standart, jehož univerzálnost potvrzuje logo HbbTV. HbbTV má několik standartů, současná aktuální verze je 2.0.0. Rozdíly mezi verzemi jsou spíše technické (jako je například podpora standartu HTML5, možnost přehrát videa ve vysokém rozlišení a HDR i kodeku HEVC, možnost přenášet další audiostopu a podobně). Standart HbbTV verze 2.0.0 zkrátka přináší mnoho dalších funkcionalit, které se ale u nás zatím nevyužívají.
Pro diváka je podstatné, že televizor tomuto standartu odpovídá a více řešit nemusí.
Hybridní televize slučuje na obrazovce výhody standartního televizního vysílání s možností příjmu jakéhokoli obsahu šiřitelného po internetu. Odkazy na text, fotografie, audio nebo video mohou být synchonizovány s právě vysílaným pořadem. Informace lze přenášet jen ve výřezu obrazovky, zatímco divák může dál sledovat i televizní pořad. Například při sledování sportovního utkání si může divák vyhledat další výsledky jiných zápasů. K jednotlivým pořadům mohou pak vznikat další aplikace umožňující divákům hlasovat nebo soutěžit. Můžete si teoreticky během filmu přečíst zajímavé údaje například o hercích, přímo z reklamy si zakoupit propagovaný produkt nebo si pustit pořad, který má sledovaný kanál v archivu.
Vše se jednoduše ovládá dálkovým ovladačem televizoru.
Požadavky pro používání HbbTV :
1. Televizor s podporou HbbTV (dnes bezmála všechny z kategorie SMART)
2. Signál ze zdroje, který vysílá příznak HbbTV (typicky DVB-T2 vysílání i někteří satelitní operátoři)
3. Sledovaný televizní kanál musí vysílat HbbTV (dnes prakticky všechny)
4. Televizor musí být připojen k internetu
K těmto podmínkám malá poznámka k internetovému připojení.
Aby případný přenos například videí (ale obecně i odezvy aplikace HbbTV) byl bezproblémový, je nutné rychlé a opravdu stabilní připojení k internetu. Pro představu, k přehrání videa ve vysokém rozlišení (HD) je třeba počítat s rychlostí cca 12Mb/s, k přehrání videa ve velmi vysokém rozlišení )UHD) pak cca 25 Mb/s.
Jak si aktivovat hybridní televizi ?
Vybavit dnešní televizory technologií interaktivní televize není nijak náročné.
Většina chytrých televizorů již HbbTV standartně podporuje už v základní výbavě, případně umožňuje doinstalovat aplikaci či widget, kteří přístup ke službě umožní.
V krajním případě lze ke staršímu televizoru dokoupit vhodný set top box umožňující příjem HbbTV. Zde je dobré podotknout, že set top boxů podporujících HbbTV je oprabdu minimum a patří mezi dražší výrobky (dejme tomu od cca 2.000.-Kč). V tomto případě je nasnadě zvážit koupi nového tlevizoru před dokoupení drahého set top boxu ke (s prominutím) staré vykopávce. Vzato čistě ekonomicky, volba je jasná.
Pokud tedy máme televizor podporující HbbTV, je připojen k internetu, pak se nám služba HbbTV ohlásí v pravém dolním rohu (v našem případě na programu ČT) :
HbbTV má být příslibem snadno přístupných informací, zábavy a odpočinku. proto je spuštění mimořádně jednoduché a lehce pochopitelné pro každého - stačí na dálkovém ovladači stisknout červené tlačítko (odtud i liový název služby).
To co se stane, závisí na tom, jaký kanál a obsah právě sledujeme.
Pojďme si ukázat na příkladu České televize, co HbbTV nabízí. Zde je ukázka úvodní stránky aplikace ČT.
V aplikaci se lze jednoduše pohybovat pomocí šipek nahoru, dolů, vpravo, vlevo a volbu potvrdit potvrzovacím (OK) tlačítkem na dálkovém ovládání televizoru. Není se čeho bát, jde pouze o první seznámení a záhy zjistíte, že ovládání je skutečně jednoduché. Pokud si povšimnete, je zobrazena i nápověda, takže se opravdu nejedná o nic složitého
HbbTV České televize je na špičkové úrovni. Zpřístupňuje například archiv pořadů v rámci iVysílání ne interaktivní dětské pořady ve formě her a kvízů. K dispozici je také již zmíněný vylepšený televizní program s fotografiemi a videoukázkami, moderní verze teletextu, další aplikace jako je třeba Počasí a další obsah.
Chvályhodným počinem je také to, že obsah HbbTV České televize je zdarma.
Pro detailní seznámení se s obsahem a funkcemi HbbTV České televize doporučuji navštívit přímo profesionálně a vyčerpávajícím způsobem zpracovanou stránku věnovanou Českou televizí právě HbbTV zde.
U ostatních (komerčních) provozovatelů televizního vysílání (Nova, Prima, Barrandov a další) je situace obdobná.
Co se ovšem zásadním způsobem liší, je grafické zpracování, nabídky vypadají tím pádem naprosto odlišně, ovládání je však naprosto stejné. Vystačíme si tedy se šipkami a potvrzovacím tlačítkem na dálkovém ovládání. Vzhledem k tomu, že se jedná o komerční stanice, jsou některé nabídky zpoplatněny (typicky předpremiéry seriálů, videopůjčovna a podobně), jinde je třeba nutná bezplatná registrace.
Pokud vybíráte nový televizor, případně uvažujete o jeho koupi, zvažte, zda své úvahy nesměrovat právě k již moderním typům televizorů. Rozdíl ceny mezi "normálním" a "chytrým" televizorem není v dnešní době již tak markantní a právě služba HbbTV jasně hovoří ve prospěch televizoru Smart.
Inspirativní návod při výběru nového televizoru jsem připravil ZDE.
Ač se může zdát někomu neuvěřitelné, i pro starší generaci je přes obavy ze složitého ovládání právě HbbTV neocenitelným zdrojem zábavy, především díky dostupnosti starších filmů z archivu České televize.
Aktualizace 22.1.2022 :
Připravuji podrobný a především srozumitelný návod k používání "červeného tlačítka" úplné laiky, který bude mířit speciálně na starší uživatele televizorů.
Navod bude po dokončení k dispozici v sekci KE STAŽENÍ.