Elegantní řešení příjmu DAB+ v rodinném i bytovém domě

Letošní rok je ve znamení budování a spouštění finálních sítí rozhlasu DAB+, některé již byly spuštěny, další provozovatelé finišují. Pokrytí a především programová nabídka digitálního rozhlasu DAB+ se tak utěšeně rozrůstá.

Posluchače tohoto moderního komunikačního kanálu bych rozdělil do třech základních skupin, a to na takové, kteří konzumují digitální vysílání rozhlasi v autě, pak na takové, kteří vlastní jednoduché příjímače s pevnou (zpravidla teleskopickou) anténou a pak na ty, kteří si užívají poslech DAB+ v rodinném domě na kvalitním audio zařízení s venkovní směrovou anténou. A těm je určen právě tento příspěvek.

Jaké jsou mezi těmito skupinami rozdíly?

Poslech DAB+ v autě

Technologicky je příjem DAB+v autě omezen především konstrukcí přijímací antény. Příjem programů je tak omezen nejen pokrytím v místě přjmu, ale především faktem, že vozidlo je v pohybu a příjmové podmínky se neustále mění. Programová nabídka je tak omezena pokrytím trasy.

Poslech DAB+ na přenosný přijímač s prutovou anténou

Příjem DAB+ v místě bydliště na přenosný rozhlasový přijímač s prutovou anténou je omezen v podstatě podobným způsobem jako při jizdě vozidlem s výjimkou toho že stanoviště se nemění. Silné a stabilní stanice lze přijímat bez problémů neustále, ty slabší mohou hrát pouze někdy. Příjem se může měnit podle polohy přijímače v domě, někde bude lepší, jinde třeba žádný.

DAB+ v rozvodu signálů v rodinném domě (včetně bytových domů)

Diametrálně odlišná situace je poté u uživatelů, kteří poslouchají DAB+ na přijímačích s možností připojení externí antény. Většinou se jedná o tunery ve věžovém provedení, které jsou součástí domácího audio systému. Použití externí (většinou venkovní) antény pak umožní příjem i vzdálenějších DAB+ multiplexů a nabídka se utěšeně rozroste. Pokud je signál slabší, je jenoduché to vyřešit víceprvkovou anténou s větším ziskem, případně použít předzesilovač. Další nespornou výhodou je, že díky rozvodu signálů rodinném nebo bytovém domě máme DAB+ k dispozici ve více místnostech podobně jako TV.

Stane se ovšem, že bychom potřebovali vyřešit příjem slabších signálů z více směrů najednou. Směrová anténa má ale jednu nevýhodu, pomůže nám získat vyšší úroveň signálu ze žádáného směru, avšak dojde z zeslabení až zmizení signálů ze směrů jiných. Je to dáno logickou vlasností směrové antény - zpravidla čím lepší, delší a směrovější anténa, tím vyšší zisk ze směru požadovaného ale tím užší vyzařovací diagram v důsledku toho slabší či žádný signál mimo tento vyzařovací diagram.

Použití více směrových antén

Optimálním řešením požadavku na příjem slabého DAB+ vysílání z více směrů je použití potřebného počtu směrových antén zvlášť pro každý požadovaný směr, případně doplnit směrovou anténu o nízkošumový DAB+ předzesilovač.

Typickým případem může být příjem DAB+ například v Praze ale i dalších (předevší příhraničních) lokalitách, kde je možnost příjmu nejen místního vysílání, ale také vysílání ze sousedních států.

Příklad

Vezměme za příklad například vyvýšené stanovště v Praze, kde je možno přijímat prakticky všechny české rozhlasové multiplexy a mimoto také multiplexy z okolních zemí, především z oblasti Bavorska, dále Saska a také Polska. Je jasné, že tyto již poměrně vzdálené vysílače přijímáme v místě příjmu řádově slabší oproti místním vysílačům, mnohdy také mezi nimi dochází k nežádoucímu rušení. Řešením může být (a mnohdy v případě lovců DAB+ dálek bývá) použití anténní soustavy s otáčením. To je jistě fajn řešení, které ale nese sebou i jistá negativa, mimo jiné složitější ovládání, omezená možnost příjmu na více místech najednou a v neposlední řadě také finanční nároky.

Další možností je použít směrové antény pro každý směr zvlášť, v našem případě jedna anténa směr Bavorsko, druhá směr Sasko, třetí směr Polsko. Z každého směru budeme mít stoprocentně dostupný i nějaký vysílač českého multiplexu, takže další separátní anténa pro české vysílání zřejmě nebude potřeba. Protože se bude jednat o poměrně slabé signály, použijeme delší směrové antény Yagi pro pásmo DAB+ doplněné o předzesilovače. A zde narazíme na další problém, a to je sioučení všech signálů do jednoho kabelu. Vzhledem k tomu, že se jedná o kmitočtově poměrně blízké kanály, je jejich sloučení poměrně problémové. Každý slučovač má nepříjemnou vlastnost, a tou je slučovací útlum. Bojovali jsme za co nejsilnější signál z každé jedné antény a nakonec se o část tohoto signálu dobrovolně připravíme ve slučovači.

Jak tedy vyřešit takový příjem elegantně z jedné vody načisto ?

Elegantní řešení je použití programovatelného zesilovače, který umožní připojit naše tři (podle ukázkového příkladu) směrové antény každou do jednoho vstupu zesilovače a v tomto vstupu naprogramovat požadované DAB+ kanály (multiplexy) ze žádaného směru. Pokud by bylo potřeba lze antény doplnit o předzesilovače, programovatelný zesilovač "umí" napájet předzesilovače po koaxiálním kabelu. Na výstupu zesilovače budeme pak mít všechny DAB+ multiplexy ze všech směrů najednou.

Komu to připadá podobné jako u řešení televizního příjmu, pak se samozřejmě nemýlí. Nejená se o podobnost, ale o naprosto stejné řešení, které dovoluje nová verze firmwaru programovatelného zesilovače Johansson, kde lze příslušnému vstupu přiřadit nikoli celý VHF kanál ale konkrétní DAB+ bloky (například 5A, 7B atd.).

Takové řešení řešení dovoluje realizovat i takové "divočiny", jako je příjem stejného DAB+ kanálu (ale jiného multiplexu) z odlišných směrů. Něco podobného jsem ve verzi DVB-T2 realizoval ve svém domě, kdy jsem přijímal kanál 47 z Prahy a zároveň kanál 47 z polského vysílače Sněžné Jámy. Vzhledem ke vzdálenosti, rozdílnému směru a použití směrových antén byly oba kanály slabší ale nedocházelo u nich k vzájemnému rušení. V programovateném zesilovači jsem poté oba převedl na jiné kanály a ty následně pustil dále do rozvodu. Podrobnosti viz příspěvek Ukázka praktické realizace anténního systému.

Programovatelný zesilovač Johansson 6700

Programovatelný zesilovač Johansson 6700 Profiler Revolution s firmware verze 1.9.0 dovoluje programovat příslušný anténní vstup nejen jako celek na příjem digitálního rozhlasu DAB+, ale umožní programovat přímo jednotlivé DAB+ kanály a zacházet s nimi stejně jako s televizními včetně jejich konverze.

Tuto funkci je třeba aktivovat v menu zesilovače ADVANCED a položku DAB SUB nastavit na ON. Tím lze získat silný nástroj na řešení příjmu desítek DAB+ multiplexů.

Ilustrační obrázek zesilovače jsem si vypůjčil z velkoobchodu Elektro Herink, kde uvedené zesilovače nakupuji.

Johansson 6700

Co získáme použitím programovatelného zesilovače ?

Popisovaný programovatelný zesilovač Johansson má celkem 5 vstupů. jeden z nich je napevno pro bývalé I.TV pásmo, respektive VKV FM, ostatní čtyři jsou volně programovatelné. Pokud je všechny nevyužijeme pro DAB+, s výhodou sem lze připojit UHF anténu a do rozvodu dostat i DVB-T2 multiplexy. Pokud počet vstupů nestačí, lze použít zesilovače dva a jejich výstupy bezproblémově sloučit.

Získáme tak komplet signály všech požadovaných DAB+ i DVB-T2 programů, které můžeme libovolně rozvádět po rodinném i bytovém domě a nabídnout tak na každé účastnické zásuvce mix všech potřebných signálů.

I přes vyšší cenu programovatelného zesilovače je takové řešení finančně stejně nebo méně náročné než natáčecí DAB+ anténa s nesrovnatelně vyšším uživatelským komfortem.

Závěrem

Zaznamenal jsem široký ohlas na tento příspěvek. Informaci bych rád doplnil o jednu technickou maličkost. Předně - žádný jiný model programovatelného zesilovače od firmy Johansson (ani konkurenšní výrobky) NEMÁ zatím možnost programovat jednotlivé bloky DAB, umožňuje to pouze popisovaný model Johansson 6700 Profiler Revolution s FW 01.09.00.R. Kdo by přemýšlel o jeho pořízení (a není to zrovna nejlevnější), měl bych možnost ho po dohodě s dodavatelem zájemcům dodat za 5.990.-Kč, klasická cena v eshopech startuje někde okolo 6.600.- až k nesmyslným částkám. Nejde mi o výdělek, ale spíše o tom, aby jeho pořízení fandy tolik nebolelo. Kdo by měl zájem, napište nebo zavolejte, veškeré kontakty najdete na těchto stránkách.

Považujete uvedené informace za přínosné ? Podělte se o ně s ostatními prostřednictvím sociálních sítí !

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting