Často kladené otázky
V sekci FAQ (Často kladené otázky) jsem se pokusil zformulovat odpovědi na dotazy, které se opakují nejčastěji.
Odpověď je velmi jednoduchá a vyplývá z § 104 odst. 16 zákona o elektronických komunikacích :
Žádný platný právní předpis neukládá vlastníkům domů povinnost zřídit nebo provozovat a udržovat společnou televizní anténu (STA lze tudíž i kdykoliv zrušit, pokud tomu nebrání existující soukromoprávní závazek – nejčastěji ujednání v nájemní smlouvě), na druhé straně je vlastník domu podle § 104 odst. 16 zákona o elektronických komunikacích povinen umožnit (nikoliv zajistit, zřídit a udržovat) uživateli bytu příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů.
Velmi konkrétní rozbor s dalšími podrobnostmi pak naleznete v příspěvku Je povinností majitele domu udržovat společnou televizní anténu ?
Byť se může v současné době, kdy jsou na postupu další technologie k šíření televizního vysílání, především pak IPTV (tedy televize přes i nternet), zdát společná televizní anténa přežitkem, domnívám se, že tomu tak určitě není.
Více informací najdete v příspěvku Společná televizní anténa ano či ne
Společná televizní anténa přes všechny možné nedostatky a celkovou zastaralost koncepce představuje i v dnešní době nejlevnější cestou distribuce televizních programů v bytovém domě.
Musíme se však spokojit s omezenou programovou nabídkou omezenou ve své podstatě pouze na celoplošné DVB-T2 multiplexy nebo je cesta k dalšímu rozšíření přenášených programů ?
Odpověď najdete v příspěvku Rozšíření programové nabídky společné televizní antény.
příjem televizních signálů
V dnešní době je mimo klasického přjmu na anténu pro pozemní televizní vysílání možné sledovat televizní programy přes satelit a v poslední době velmi oblíbeným způsobem přes internet (IPTV).
Každý způsobe má však své klady i zápory. Srovnání najdete v příspěvku Obecné možnosti příjmu TV.
Jak postupovat v případě, že se chceme pokusit o příjem vzdálených vysílačů, jaké jsou zásady a rizika dálkového příjmu a jak postupovat v začátcích. Podrobnosti v příspěvku Dálkový příjem TV.
poruchy televizního příjmu
Bez signálu ! Hrozivá hláška, která je schopna nejednoho diváka vyděsit na smrt. Co v tom případě dělat a jak postupovat.
Najdete v příspěvku Bez signálu.
televizní operátoři
Slovenští televizní operátoři vyřadily ze své nabídky množství českých televizních programů, což se setkalo s nevídanou nelibostí diváků na Slovensku. Řada z nich hledá možnost, jak se k českým televzním programům opět dostat. V příspěvku České televizní programy včetně Nova Sport 6 na Slovensku je popsána naprosto legální a standartní možnost příjmu českých TV programů obecně kdekoli v Evropě a samozřejmě i na Slovensku bez nutnosti jakýchkoli záludností, VPN a podobně.