Nastavení DiSEqC přepínače u set top boxu Kaon Telly
Oslovil mne zákazník, který se stal čerstvým předplatitelem satelitní Telly, nechal si zaslat nové set top boxy a spolehl se na samoinstalaci. Jen bych doplnil, že bydlel v bytovém domě, kde osvícení majitelé zajistili rozvod pozemní i satelitní televize do všech účastnických zásuvek. Vzhledem k tomu, že dosud byl zákazníkem freeSAT a přijímal signál z družice THOR, byl příjem Telly napřed zaručen.
Vše řádně propojil, spustil instalaci a... nic. Žádný signál, žádné nadšení, žádná spokojenost.
A přitom řešení bylo triviální. Na "vině" bylo špatné nastavení přepínače DiSEqC v set top boxu KAON.
Jak na to, aby vše fungovalo jak má ?
DiSEqC protokol
DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) je speciální komunikační protokol používaný mezi satelitním přijímačem a zařízeními jako je motor otáčející parabolickou anténu nebo přepínač mezi zdroji signálu z více parabol. Protokol je kompatibilní se zařízeními používanými k natáčení velkých parabolických antén pracujících v pásmu C, pokud se použije s DiSEqC pozicionérem. Napájení a přenos povelů se děje po stejném koaxiálním kabelu, kterým přichází signál do satelitního přijímače
K čemu je protokol DiSEqC dobrý
Jak plyne z předchozích řádků, přepínač DiSEqC umožňuje například satelitnímu přijímači přepínat po jednom koaxiálním kabelu signál až ze čtyř družic (ve verzi 1.0) až do 16 druživ (ve verzi 1.2), případně přidává obousměrnou komunikaci (ve verzích 2.0 až 3.0). Pokud toto příliš technické vyjádření převedeme do normální češtiny, umožňuje DiSEqC satelitnímu přijímači případně televizoru se satelitním tunerem (v tom nejjednodušším případě) po jednom koaxiláním kabelu přijímat signál ze 4 satelitních parabol, respektive ze 4 satelitních pozic (například ze 4 satelitních konvertorů umístěných v jedné parabole).
Signál z několika družic na jedné satelitní zásuvce
Zpravidla se tento způsob používá například v rodinných a bytových domech, kde lze pomocí jedná paraboly s jedním svodem realizovat příjem například ze 4 družic. Kombinace dostupných družic je v podstatě libovolná, ale setkáme se nejčastěji s družicemi ASTRA 23,5 st.východně (Skylink), ASTRA 19,2 st.východně (množství volně vysílaných německých TV stanic), HOT BIRD 13,0 st.východně (množství volně vysílaných TV stanic v mnoha jazycích) a THOR 0,8 st.západně (Telly).
Zpravidla tedy najdeme na účastnické zásuvce v bytě takovou nebo podobnou kombinaci přijímaných družic. Pro správnou funkci satelitního přijímače nebo televizoru s vestavěným satelitním tunerem je pak pouze nutné v nastavení přijímače nebo televizoru tyto přijímané družice nastavit a především jim přiřadit správnou hodnotu DuSEqC přepínače pro každou družici. Některé satelitní přijímače a televizory se satelitním tunerem jsou vybaveny funkcí AutoDiSEqC (tedy identifikují družici a přiřadí ji správnou hodnotu přepínače DiSEqC), přístroje, které tuto funkci nemají je nutno nastavit ručně.
A to je právě případ set top boxu Kaon
Satelitní set top box Kaon od Telly ve svém výchozím nastavení (po vybalení z krabice) má standartně nastaven přepínač DiSEqC na hodnotu 1. Pokud máme pouze jeden satelitní konvertor bez DiSEqC přepínače (povely DiSEqC se neuplatní) nebo zrovna náhodou je v rozvodu bytového domu signál družice THOR (odkud vysílá Telly) nastaven na DiSEqC 1, pak máme vyhráno a není potřeba cokoli "štelovat".
Pokud tak tomu není a je třeba přepínač DiSEqC nastavit, budeme tuto položku v menu Nastavení hledat marně. Přepínač DiSEqC lze u tohoto set top boxu nastavit pouze při první instalaci nebo po uvedení přijímače do továrního nastavení.
Set top box Kaon nemá funkci Auto DiSEqC a neumí si najit příslušnou hodnotu tohoto přepínače pro družici THOR sám.
Nastavení přepínače DiSEqC na set top boxu Kaon
K nastavení přepínače DiSEqC je nutné uvést set top box do továrního nastavení. Následující odstavec popisuje jednak vyvolání továrního nastavení, jednak jak v bodě 11 změnit nastavení přepíbače DiSEqC. Je samozřejmé, že nejdříve změníme nastavení přepínače DiSEqC a teprve následně potvrdíme Spustit vyhledávání.
- Na dálkovém ovladači stiskněte tlačítko MENU
- Pomocí směrových šipek (doleva/doprava) najeďte na – NASTAVENÍ
- Vyberte možnost – NASTAVENÍ SYSTÉMU a potvrďte tlačítkem OK
- Zadejte PIN (výchozí heslo 0000) => pomocí směrových šipek najeďte na – TOVÁRNÍ NASTAVENÍ a potvrďte tlačítkem OK
- Znovu stiskněte OK
- Stiskněte tlačítko OK, pro potvrzení hlášky „Všechny kanály a nastavení budou vymazány!“
- Set-top-box se cca na 15 – 20 vteřin vypne a po načtení softwaru se objeví SNADNÁ INSTALACE.
- ZNAČKA – vyberete TELLY => OK
- VÝBĚR JAZYKA – vyberete ČESKY => OK
- ZEMĚ – vyberete SLOVENSKO => OK
- STAV SIGNÁLU – Pokročilé nastavení: Když požadujete podporu DiSEqC, vyberte verzi DiSEqC. Zde nastavíme hodnotu v rozmezí 1 až 4 podle toho, jakou hodnota přepínače DiSEqC je nastavena v našem rozvodu. Po nastavení správné hodnoty vyberte Spustit vyhlednávaní => OK .
- HLEDÁNÍ – Pokud máte zájem o příjem jiných než předplacených kanálů (volně šiřitelné kanály – FTA, negarantované kanály), stiskněte OK.
- Jakmile bude vyhledávání u konce, zeptá se vás set-top box, jestli „Chcete změny uložit “ => ULOŽENÍ = OK a ZRUŠENÍ = EXIT => pokud zvolíte ANO, zobrazí se informace, že uložení proběhlo „ÚSPĚŠNĚ“ a tím je snadná instalace/tovární nastavení ukončeno.