Na trhu existuje poměrně omezené množství přijímačů a tunerů pro DAB+.
Vzhledem k tomu, že se zatím jedná o poměrně opomíjenou tehnologii, ani nabídka prodejců spotřební elektroniky není nic moc. Ze strany prodejců ani nezaznamenávám žádnou aktivitu k propagaci tohoto druhu vysílání, což osobně považuji za škodu.
Klasické vysílání rozhlasu v pásmu VKV FM sice nemá stanoven oficiální konec (hovořilo se o roku 2025), ale bylo by dobré být na budoucí technologie minimálně připraven.
Pokud ale někoho toto moderní vysílání zajímá již nyní a chce v tomto směru experimentovat, dovolím si přidat pár osobních postřehů.
Pokud tedy bude chtít někdo vyzkoušet vysílání DAB+ v našem regionu, pak na přijímač DAB+ pouze s prutovou anténou bude mít velmi omezený výběr programů.
Typickým reprezentantem této kategorie by mohl být například přijímač SILVERCREST (Lidl) :
Nebo podobný výrobek téhož výrobce :
A v přenosné verzi :
Rozhodně budou k dispozici programy Českého rozhlasu vysílané z kóty Krásné u Pardubice poměrně velkým výkonem. Uvedené přijímače rozhodně uspokojí posluchače bydlící v Praze a okolí, neboť tam je pokrytí signálem všech multiplexů betproblémové.
V některých místech mohou být dostupné prohramy společnosti TELEKO vysílané z Černé Hory, avšak signál v Hořicích a okolí je poměrně slabý.
Multiplexy RTI cz a Českých radiokomunikací z Prahy na prutovou anténu samozřejmě dostupné nebudou.
Pokud tedy někdo z našeho regionu myslí příjem DAB+ rozhlasu vážně, musí jednoznačně uvažovat o venkovní anténě a přijímači (tuneru), který má pro takovou anténu příslušný vstup.
Jedná se o výrobky, které však neobsahují zesilovač, proto je nutné je k patřičnému zesilovači následně připojit. Nakonec, pokud to někdo s kvalitní "muzikou" myslí vážně, je to jedniné řešení.
Ukázka DAB+ tuneru :
Další možností a variantou je pak AV přijímač, který používáme ve spojení s moderním televizorem, který je již tunerem pro DAB+ vybaven. Dá se konstatovat, že všichni velcí výrobci kvalitních AV přijímačů je dnes tenerem pro DAB+ vybavují již standartně.
Příklad :
DAB+ tunery bývají velmi často také kombinovány s možností příjmu rozhlasového vysílání přes Internet. Tím se možnosti poslechu rozšiřují neskutečným způsobem, neboť přes různé internetové aplikace lze bezplatně přijímat tisíce rozhlasových stanic z celého světa.
Velmi zajímavou možností je pak doplnění příjmu rozhlasu DAB+ ve stávajících rozvodech společných televizních antén (STA), kde jsou náklady rozpočítané na zásuvku minimální.
Odměnou pak bude příjem několika desitek rozhlasových programů bez šumu a praskání.
Veškeré dotazy k uvedené problematice samozřejmě rád zodpovím.