Příklad rekonstrukce společné televizní antény
Společná televizní anténa je velké téma.
Novodobí aktivisté ji dávno pohřbili (na úkor dnes protěžované distribuci televize prostřednictvím internetu), přestože poznatky z praxe hovoří jasnou řečí. Skutečnost je taková, že existuje několik způsobů distribuce (chceteli cest) televizního signálu směrem k účastníkovi, kde příjem pozemního televizního vysílání stále převažuje více než nadpoloviční většinou.
Důvody jsou různé, technické i subjektivní, ale ten hlavní je jasný - pozemní televizní vysílání je stále zdarma. O různých cestách a způsobech šíření televizních programů pojednává příspěvek Obecné možnosti příjmu TV.
My se ale budeme držet původního tématu, a to je šíření televizního signálu v bytových domech prostřednictvím společné televizní antény.
Společná televizní anténa
Ať je to jak je to, společná televizní anténa přináší uživateli do zásuvky desítky televizních programů. Dnes a denně slýchám, že budoucnost není v pozemním vysílání, společná anténa je zbytečná a podobné nesmysly. Přesto drtivá většina obyvatel především bytových domů společnou anténu používá, přípojka patří k naprosto samozřejmé výbavě domácnosti. Průměrný televizní divák si s bezplatnou nabídkou televizních programů v naprosté většině vystačí, náročnější pak má možnost doplnit škálu programů cestou internetu případně satelitu.
Rozsáhlý rozvod
Dovedete si představit, že v podobném domě nefunguje základní rozvod klasických televizních kanálů formou společné televizní antény ?
Proč došlo k rekonstrukci i malé bytovce
Důvodem celkové rekonstrukce v v tomto popisovaném případě byla skutečnost, že si obyvatelé domu stěžovali na špatný příjem celoplošného multiplexu 24, který vykazoval v bytech slabý signál, obraz se rozpadal až místy zmizel celkem. Pro úplnost dodávám, že se jedná o bytovým dům v Hořicích ve východních Čechách.
Měřením na místě bylo zjištěno, že zesilovací vložka pro kanál 45 (multplex 24 v našich končinách) je vadná a i přes nastavené maximální zesílení je výstupní signál slabý. A právě slabý signál v účastnické zásuvce způsoboval výpadky signálu.
Vadný zesilovač již nešlo nahradit originálním výrobkem, protože tento se již nevyrábí. Proto bylo přistoupeno k celkové rekonstrukci jak přijímacích antén, tak zesilovače.
Původní rozvodnice
Jak je z obrázku patrno, byla původně použita technologie Alcad, kde byl pro každý rozváděný televizní kanál použit kanálový zesilovač, celá sestava pak bývala doplněna ještě zesilovačem pro rozhlasové pásmo VKV FM.
Výrobce již tuto stavebnicovou technologii nevyrábí, proto je případná náhrada vadných komponent problematická, nehledě na top, že z hlediska technického řešení se jedná o zástaralé řešení.
Často bývá rozvod televizních signálů spojen s distribucí internetu a tak tomu bylo i v tomto případě.
Nic proti tomu, ale i taková kombinace a montáž si zaslouží trochu "štábní kultury"
Původní osazení stožáru
Stožár i osazení anténami bylo poplatné době, kdy taková konstrukce vznikala, často se jedná i o desítky let.
Mohdy bývají na stožáru osazeny historicky i antény pro kanály a pásma, které se v současnosti pro televizní vysílání již nepoužívají. Takové antény zbytečně zatěžují stožár a zvyšují jeho namáhání například vlivem větru.
Tomu odpovídá stav antén i ostatních součástí - konstrukčních prvků (výložná ráhna, různé držáky a třmeny a podobně). Po tolika letech jsou tyto prvky většinou vlivem povětrnostních vlivů naprosto nepoužitelné (prorezlé) a k jejich demontáži je třeba rozbruska.
Samostatnou kapitolou jsou pak přívodní koaxiální kabely, které se po letech ani kabelům moc nepodobají.
Podle použitých typů (respektive podle dostupnosti v době realiazce) mívají použité koaxiální kabely popraskanou izolaci (která může dokonce v některých úsecích kabelu dokonce chybět.
Všechny praskliny či chybějící izolace jsou vstupní branou pro vodu, která časem kabely dokáže zcela znehodnotit.
Řešením je opět bezpodmínečná výměna takto zdegradovaných kabelů za nové, vhodné pro venkovní použití (zpravidla černé barvy).
Na střeše může číhat i nebezpečí
A co jsme také viděli na střesěe ?
Především degradaci jednotlivých konstrukčních prvků, která hrozila (a nebojím se to říci) neštěstím.
Na obrázku je výložné ráhno, které bylo osazena úplně na vrchlu stožáru a neslo starší anténu typu X color, která nepatří právě k nejlehčím.
Na výložném ráhnu nebyly osazeny zátky, takže voda mohla volně vniknout do trubky a v zimě vlivem mrazu zmrznout.
Co bylo potřeba udělat
Vzhledem k celkové stavu antén a konstrukce na střeše a zastaralé technologii zesilovačů byla volba jasné - všechno pryč a staré nahradit novými komponenty.
Nová rozvodnice
Stará koncepce kanálových zesilovačů byla nahrazena moderním programovatelným zesilovačem, který umožňuje širokou škálu různých kanálových kombinací.
Kromě toho takový programovatelný zesilovač dokáže v čase regulovat úroveň přijímaných kanálů na nastavených hodnotách automaticky, obsahuje v dnešní době tolik potřebná LTE filtr (zamezí rušení televizního signálu základnovými stanicemi mobilních operátorů.
Jak je vidět na obrýzku, místo se našlo i pro switch místního poskytovatele internetu, pouze celé uspořádání dostalo nějakou slušnou podobu.
Nové osazení stožáru
Na stožár byly v tomto případě osazeny nové antény, a to jedna širokopásmová UHF anténa pro příjem všch čtyřech celoplošných multiplexů z jednoho směru, dále pak anténa pro pásno VKV FM a v neposlední řadě také anréna pro příjem digitálního rozhlasu DAB+.
Za zmínku stojí také poslední anténa, která je tvořena dvojicí UHF antén, které jsou pomocí speciálního slučovače zapojeny jako anténní dvojče.
Takové uspořádání umožňuje získat z dvojice antén větší úroveň signálu a bylo v tomto případě použito pro příjem dalších multiplexů (s menší úrovní signálu v místě příjmu) z Prahy Žižkova a budovy City Tower. Tím se počet přijímaných multiplexů rozrostl o další tři. K dvojici antén pak přibyl i nízkošumový předzesilovač, protože vzhledem ke vzdálenosti od vysílče se přeci jen jedná o dálkový příjem.
Čeho jsme dosáhli
V místě příjmu mají uživatelé příjem všech dostupných mulplexů, úroveň signálů v celém rozvodu v domě je stejná a kvalita signálů je excelentní.
Přenášené multiplexy
Proč další programy ?
Odpověď je jednoduchá - prostě byly v místě příjmu k dispozici, a to zdarma.
Málokdo ví, že kromě celoplošných multiplexů, které přenášejí notoricky známé televizní programy, existují také takzvané regionální sítě, více o nich naleznete v příspěvku Znáte regionální sítě ?
Další možností je integrovat do společného rozvodu dostupné signály z okolních zemí, pro naše váchodní čechy jsou pro především polské programy. Nic nebrání také rozvádět satelitní programy.
Více o rozšíření programové nabídky společné televizní antény v rubrice Rozšíření programů společné televizní antény.
A cena ?
Tato rekonstrukce přišla na necelých 18.000.-Kč, t.j. necelých 1.200.-Kč na jednoho účastníka. Za tyto to peníze nelze pořídi ekvilalentní individuální příjem stejného množství programů v pozemním vysílání v místě příjmu ani náhodou.
Závěrem
Tento příspěvek měl za cíl ukázat do podrobností, co taková rekonstrukce obnáší a na co asi přijde. Zbývá pak doplnit, že se tohle všechno dá zvládnout v klidu za dva dny, přičemž organizací jednotlivých kroků lze výpadky pro uživatele eliminovat na minimum.