S Telly na cestách
Tento příspěvek reaguje na novou situaci v pokrytí Evropy signálem dominantního satelitního operátora Skylink. O jakou novou situaci jde ?
Karavan a satelit
Možnost satelitního příjmu v karavanu kupodivu používá velká část majitelů nejrůznějších "bydlíků".
Před několika lety se tato možnost příjmu českých televizních programů jevila skoro jako luxus, ale v dnešní době nalezneme charakteristickou satelitní anténu -parabolu - na mnoha karavanech
Majitelé českých bydlíků soudě podle jejich reakcí v převážné většině používali služeb satelitního operátora Skylink.
Skylink přechází na družici ASTRA 3C
Dominantní satelitní operátor Skylink dosud používal pro distribuci svých programů družici ASTRA 3B na orbitální pozici 23,5 stupně východně. Tato družice se však blíží ke konci své živostnosti. Na stejnou orbitální pozici proto společnost SES (provozovatel flotily družic ASTRA) přesunula náhradní družici, která dostala označení ASTRA 3C, která převezme provoz z dosluhující družice ASTRA 3B.
Pokrytí Evropy signálem z družice ASTRA 3B
Skylink + freeSAT
Obrázek ukazuje pokrytí Evropy a oklí signálem ze současné (ale dosluhující) družice ASTRA 3B.
Je patrné že svazek z této družice spolehlivě pokrýval celé území Evropy a k příjmu postačila parabolická anténa malých rozměrů.
Pokrytí Evropy ASTRA 3C - východní svazek
Skylink + freeSAT
Náhradní družice ASTRA 3C, která převezme disgtribuci programů Skylinku používá pro pokrytí Evropy vd svazky - zápaní a východní. Programy Skylinku budou používat východní svazek, jehož pokrytí ukazuje obrázek.
Jednouznačně je zněj patrné, že pokrytí Evropy se zásadně změní a především jihozápad a jihovýchod bude mít pokrytí špatné nebo dkonce žádné.
Pokrytí Evropy ASTRA 3C - západní svazek
Pro úplnost sem přidávám i pokrytí Evropy západním svazkem družice ASTRA 3C, protože pro nás nemá valný význam.
Sklyink bude pro vysílání programů používat, jak bylo již výše konstatováno, svazek východní.
Je možná nějaká náhrada ?
Jednou možnou náhradní variantou satelitního příjmu českých programů pro karavanisty, kteří rádi cestují do destinací, kde pokrytí signálem Skylinku bude nedostatečné nebo dokonce žádné, se tak stává pouze operátor Telly.
To samé platí i pro krajany žíjící v zahraničí, kteří dosud české televizní programy přijímali prostřednictvím satelitního operátora Skylink.
Pokrytí Evropy THOR 5 - Telly
Satelitní operátor Telly používá pro distribuci svých programů družici THOR společnosti TELENOR.
Na obrázku je vyobrazeno pokrytí Evropy signálem této družice, z kterého je patrné, že pro karavanisty je Telly plnohodnotnou náhradou za Skylink.
A nejen to, pokrytí družice THOR umožní příjem českých televizních programů i v dalších exotických destinacích našim krajanům tam žijících.
Jak přejít v karavanu na Telly
Univerzální návod v tomto případě neexistuje, v karavanech se používá široké spektrum značek satelitních technologií (OYSTER, FUBA, Kathrein a mnoho dalších). V zásadě se používají tři řešení :
- natáčení paraboly zajišťuje samostatná jednotka a televizor pak pouze přijímá signály z družice
- natáčení paraboly i příjem programů zajišťuje speciální satelitní přijímač
- parabolická anténa nemá automatické natáčení, instaluje se ručně a televizor pak přijímá signál z takto ručně nastavené pozice
Zásadním proto zůstává fakt, zda konkrétní použitá technologie umí automaticky natočit parabolickou anténu na družici Thor na pozici 0,8 stupně západně (drtivá většina výrobců má v ovládací jednotce paraboly družici Thor již naprogramovanou), to samé platí i o satelitních přijímačích, které sami ovládají natáčení paraboly, v případě manuální instalace paraboly je to na nás.
Pokud tedy není problém se směrováním paraboly na družici Thor (ať již automaticky nebo manuálně), je v podstatě vyhráno. Posledním prvkem je dekódovací modul s kartou pro příjem sateltní televize Telly, případně externí set top box s kartou (většinou ne příliš oblíbené řešení, v "bydlíku" na to není nnoho místa).
Podle typu používaného televizoru zvolíme potřebný dekódovací modul. Telly nabízí dva druhy, starší typ, který spolupracuje s klasickou kartou a novější s kartou integrovanou, tento zvládne i automatické naladělí programů Telly na televizorech, které tuto vlastnost nemají. Novější modul však pracuje správně v televizorech, které jsou vybaveny rozhraním CI+. Pokud si nejste jisti, jaký dekódovací modul je pro vás vhodný, kdykoli mne kontaktujte a problém vyřešíme.
Řada majitelů karavanů používá televizory Finlux (jako jedna z mála značek podporuje napájení z palubní sítě 12V), které umí nahrát a aktualizovat seznam programů Telly přes Flash paměť.
Všechno zlé je pro něco dobré
Je jasné, že vyřešit nastalé technické problémy nikomu radost nepřinese ale v tomto případě si přechodem k Telly můžeme dokonce přilepšit.
Jeden ze zásadních benefitů je, že zakoupením programového balíčku (přehled programových balíčků Telly najdete přímo u Telly) můžete "za jedny peníze" sledovat programy na 4 televizorech, není tedy třeba žádná next karta, karty můžete mít klidně rovnou čtyři. Dává to například možnost vyřešit satelitní příjem v "bydlíku" a zároveň doma, na chatě a podobně, kreativitě se meze nekladou. Je samozřejmostí, že satelitní příjem lze kombinovat s internetovým, ale...
A pro ty, kteří lamentují, že přechod na jiného operátora bude stát zase nějaké peníze, mám také dobrou zprávu. V rámci neveřejné cenové nabídky Telly pro zákazníky přecházející od jiného operátora lze získat takové podmínky, které na současném trhu nemají obdobu.
Nevíte si rady ?
Je vcelku pochopitelné, že ne každý majitel karavanu je zároveň specialistou na satelitní příjem. Pokud nemáte v něčem jasno, potřebujete poradit nebo doporučit konkrétní řešení, kdykoli, mě kontaktujte.
Jsem k dispozici na telefonu +420 605 240 909 (to samé číslo i na WhatsApp), emailu pavel.wunsch@privatnitechnik.cz nebo chatu přímo zde na stránkách.